Sluneční brýle

Sluneční brýle
Centrem sluneční soustavy, ve které žijeme, je Slunce. Jedná se o hvězdu vyzařující obrovské množství energie, která zásobuje Zemi teplem a světlem.

Sluneční záření ovlivňuje téměř všechny zemské procesy: podnebí, počasí, příliv a odliv, udržuje vodu v kapalném skupenství, je klíčové pro fotosyntézu rostlin a umožňuje vidění. Zemská atmosféra propouští nejen viditelné spektrum slunečního záření, ale také část ultrafialového, infračerveného a radiového.

Ultrafialové záření (UV) je elektromagnetické záření o vlnové délce 380 až 100 nm, které je pro lidské oko neviditelné, avšak ve vyšších dávkách velmi škodlivé. Při nadměrném působení UV záření dochází k zarudnutí až spálení kůže víček, po určité době (cca 6 až 12 hodin) k slzení, úporné bolesti očí provázené křečovitým sevřením víček a výraznou světloplachostí, pocitu cizího tělíska v oku a k celkovému podráždění oka.

UV záření coby neviditelná hrozba

UV záření je pro živé organizmy zhoubné, při kratším působení dochází nejčastěji k zánětům spojivek a povrchovým zánětům rohovky. Dlouhodobější působení vede k degeneraci kůže v okolí očí a ke vzniku bazaliomů, které jsou nebezpečné především růstem, jelikož prorůstají do plochy i do hloubky. Může dojít také k výskytu melanomu na spojivce či na víčku.

Delší působení škodlivého UV záření vede také ke vzniku katarakty (šedého zákalu oční čočky), v některých případech dokonce k poškození sítnice (tyčinek, čípků a gangliových buněk). Nejvíce ohroženy jsou děti a mladiství do 20 let, u kterých se poškození projevuje podobně jako věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD).

Jak se bránit

Nejúčinnější ochranou zraku před škodlivými vlivy UV záření jsou kvalitní brýle s moderními brýlovými čočkami, které obsahují 100% UV filtr (často značený jako UV400). Intenzita působení ultrafialového záření závisí mimo jiné na nadmořské výšce, přičemž s každými 1000 m stoupá přibližně o 15%. Zvýšenému množství slunečního záření je nutné přizpůsobit ochranu zraku, proto se sluneční brýle dělí do pěti kategorií podle míry zbarvení brýlových čoček:

  • Kategorie 0 - bezbarvý filtr (propustnost vyšší než 80%)
  • Kategorie 1 - světlý filtr (propustnost 80 až 43%)
  • Kategorie 2 - středně tmavý filtr (propustnost 43 až 18%)
  • Kategorie 3 - velmi tmavý filtr (propustnost 18 až 8%)
  • Kategorie 4 - velmi tmavý filtr (propustnost 8 až 3%)

Kategorie 0 představuje čiré čočky, případně čočky s mírným barevným nádechem používané jako filtry. Kategorie 1 obsahuje lehce zbarvené čočky sloužící jako módní záležitost, případně ochrana před slabým slunečním zářením. Kategorie 2 poskytuje dostatečnou ochranu pro běžné podmínky mírného klimatu. Kategorie 3 a 4 jsou uzpůsobeny pro velmi silné sluneční záření, které se vyskytuje například u moře nebo na horách. Díky nízké propustnosti světla není kategorie 4 vhodná pro řidiče.

Na co si dát pozor

Mezi některými lidmi koluje názor, že se to s hrozbou škodlivosti UV záření přehání a že kvalita slunečních brýlí není až tak důležitá, jelikož mnoho lidí sluneční brýle nepoužívá vůbec a také vidí. Jedná se ovšem o veliký mýtus, a to z jednoho prostého důvodu: Lidské oko funguje podobně jako objektiv fotoaparátu, jehož clona se otevírá nebo zavírá podle intenzity okolního osvětlení. Čím více je světla, tím více se clona zavírá, naopak s ubývajícím světlem dochází k odclonění a propuštění více paprsků na snímač fotoaparátu.

Tímto způsobem pracuje také oko, v němž clonu představuje zornice, která dokáže měnit svoji velikost a ovlivňuje tak množství světla, které je vpuštěno do oka. Pokud je tedy oko vystaveno silnému slunečnímu záření, dojde ke zúžení zornice a tím pádem snížení množství paprsků vstupujících do oka, což působí jako ochrana před viditelným světlem i UV zářením. Pokud si ovšem nasadíme tmavé brýle, sníží se množství světla dopadajícího na zornici, což vede k jejímu rozšíření, v důsledku čehož proniká do oka mnohem více škodlivého UV záření.

Jednoznačně tak platí, že špatné sluneční brýle bez kvalitního UV filtru jsou horší než brýle žádné! V případě žádných brýlí se oko dokáže alespoň částečně chránit zúžením zornice, v případě nekvalitních slunečních brýlí je však tato přirozená ochrana vyřazena a oko je vystaveno nadměrnému působení škodlivého UV záření.

Nejen ochrana, ale také pohodlí a styl

V poslední době se staly velmi oblíbenými sluneční brýle s polarizačními čočkami. Co to znamená? Takové brýle dokáží eliminovat nepříjemné horizontální odlesky, čímž zpříjemní vidění, zvýší kontrast (vnímání detailů) a potlačí oslnění. Jsou tak vynikající napřiklad pro řidiče, kterým zajistí dokonalý výhled za všech okolností.

Oči navíc nejsou tolik namáhané a podstatně se tím sníží jejich únava. Využití ovšem naleznou v každodenním životě - při pohledu pod vodní hladinu (rybáři), přes sklo (do výlohy obchodu) nebo při čtení za slunečného počasí, kdy se vám nebude kniha nebo časopis lesknout.

Čočky slunečních brýlí také mohou být opatřeny zrcadlovou úpravou, která zajišťuje jejich neprůhlednost z vnější strany. Vzniká tak velice výrazný módní doplněk, díky kterému se stanete nepřehlédnutelnými.

Sluneční brýle jako korekce zraku

Věděli jste, že sluneční brýle mohou sloužit také jako korekce zraku při výskytu refrakčních vad? Dnes je naprosto běžné zabrušovat do dioptrických brýlí samozabarvovací nebo tmavé brýlové čočky, ovšem stejně tak lze do slunečních brýlí zabrousit korekční čočky s příslušnými dioptriemi. Zajistíte si tak dokonalé vidění, perfektní ochranu zraku před nadměrným slunečním zářením, UV zářením a navíc stylový doplněk letního outfitu, ve kterém se stanete hvězdou každé beach párty.

Jak zacházet s brýlemi

1.

Ačkoliv dnes existuje mnoho pokročilých materiálů, z nichž se vyrábí brýlové čočky i obruby, stále je nezbytné mít na paměti, že brýle jsou velice jemná záležitost, ke které je nutné přistupovat s citem. Jakékoliv hrubé zacházení se projeví negativně a může vést k poškození brýlí. Nezničitelné brýle zkrátka neexistují!

2.

Brýle vždy nasazujte a sundávejte oběma rukama. Při nasazování nebo sundávání jednou rukou dochází k nadměrnému roztahování stranic, což vede k poškození jejich uchycení (obzvláště u flexových stranic s "pružinkami") a může dojít k jejich zlomení.

3.

Pokud používáte brýle na pláži, nenechávejte je ležet v trávě, v písku nebo mezi oblečením. Snadno může dojít k jejich přehlédnutí a rozšlápnutí nebo rozsednutí. V zimním období (např. na horách) může docházet vlivem nízkých teplot ke zkřehnutí plastových materiálů, zacházejte proto s brýlemi obzvláště šetrně.

4.

Nikdy nečistěte brýle nasucho. Vždy je potřeba nejprve z brýlových čoček smýt hrubé nečistoty a pak teprve přistoupit k jejich utírání / leštění. Nevhodné jsou zejména vlhčené papírové ubrousky, které mívají hrubou strukturu a mohou poškodit povrchovou úpravu. Pokud jste na cestách, používejte čistící spreje speciálně určené na moderní brýlové čočky (bezlihové). V domácích podmínkách je nejvhodnější umýt brýle pod tekoucí vodou za použití mýdla či jaru (voda nesmí být horká). Následně pomocí utěrky z mikrovlákna vytřete brýle do sucha a vyleštěte.

5.

Nevystavujte brýle vysokým teplotám. Nevhodné je jejich ponechávání za sklem automobilu, za oknem či v blízkosti tepelných zdrojů (kamna, krb, radiátor). Brýle nenoste do sauny či solária. Střídáním vysokých a nízkých teplot dochází ke změnám ve strukturách materiálů, což vede k jejich roztahování a smršťování. V důsledku toho může dojít k popraskání povrchové úpravy na brýlových čočkách, případně k vytažení plastové obruby a uvolnění zabroušených čoček.

6.

Uchovávejte brýle mimo dosah dětí. Nic nedokáže zničit brýle tak rychle jako děti či vnoučata. Nenoste brýle v kapsách či taškách bez jejich uložení do pevného pouzdra. Jakékoliv zmáčknutí či náraz může vést k poškrábání či vyštípnutí brýlových čoček, případně ke zlomení stranice nebo dokonce brýlového středu. Nepokládejte brýle na židle, křesla či gauče, kde hrozí riziko jejich rozsednutí.