Povrchové úpravy brýlových čoček

Solitaire 2 - Nejlepší úprava od Rodenstocku
Pokud jsme zvolili vhodný materiál pro výrobu brýlové čočky, přichází na řadu volba povrchové úpravy. Ta určuje odolnost čočky vůči povrchovému poškození (poškrábání), eliminuje rušivé odrazy a odlesky, zvyšuje propustnost světla, čímž snižuje únavu zraku a díky vodoodpudivým a antistatickým vlastnostem usnadňuje čištění a udržuje čočky čisté.

V případě, že se spokojíte pouze s tím nejlepším je volba jednoduchá - prémiová kombinovaná povrchová úprava Solitaire Protect Plus nebo Balance. Pokud ovšem hledáte ekonomickou variantu, je nutné zvážit konkrétní potřeby a požadavky:

  • Odolnost čočky vůči poškrábání.
  • Kvalita a komfort vidění.
  • Snížení námahy a únavy zraku.
  • Snadnost čištění.

Tvrzení

Tvrzením se rozumí základní ochrana plastové brýlové čočky proti poškrábání. Dosáhne se jí tak, že na povrch brýlové čočky je nanesena speciální vrstva s vyšší mechanickou odolností.

Zpravidla se jedná o organické sloučeniny na bázi silikonových pryskyřic a akrylátů. Obsah křemíku v těchto látkách zajistí jejich vysokou tvrdost a dlouhé uhlovodíkové řetězce pružnost a maximální přilnavost.

Tato vrstva slouží jako základní úprava, na kterou je dále možno aplikovat antireflexní vrstvy.

Antireflex

Na povrchu každé brýlové čočky vznikají nežádoucí odlesky, které jsou jednak neestetické (není vidět člověku do očí), ale také výrazně snižují komfort vidění. Projevují se oslněním, zašednutím obrazu a snížením ostrosti vidění, respektive výrazným snížením kontrastní citlivosti oka. Zejména v noci pak vznikají tzv. fantomové obrazy, což jsou odlesky světelných zdrojů. To je nebezpečné zejména v silničním provozu, kde může dojít právě z důvodu odlesků ke špatnému vyhodnocení situace řidičem a k fatální dopravní nehodě.

Antireflexní vrstvy tyto nežádoucí odlesky eliminují a tím výrazně zvyšují komfort vidění a estetičnost brýlí. Eliminací odlesků se navíc zvyšuje světelná propustnost brýlové čočky, díky čemuž je oko méně namáháno a snižuje se únava zraku. Tento efekt je nejvýraznější například v kancelářích (respektive budovách obecně), kde bývá málo přirozeného světla a jakýkoliv další úbytek působí na zrak velmi negativně.

Kvalitní antireflex tak není jen módní záležitostí, ale především důležitou funkční součástí moderních brýlí, jelikož zlepšuje jejich optické vlastnosti a jeho užívání by v dnešní době mělo být samozřejmostí.

SuperHydro

SuperHydrofobní vrstva obsahuje hydrofobní, oleofobní a antistatické částice. Povrch brýlové čočky s touto úpravou je extrémně hladký a díky antistatickým vlastnostem odpuzuje prach a nečistoty. Čočky se díky tomu velice snadno čistí a zůstávají dlouhou dobu čisté.

Další výhodou této vrstvy je vodoodpudivost – v praxi to znamená, že tekutina (voda) na povrchu brýlové čočky vytváří kapičky a snadno stéká. Tento efekt je velice příjemný například v dešti, kdy je přes brýle výrazně lépe vidět (řidiči jistě znají „tekuté stěrače“). Navíc jsou čočky opatřené touto vrstvou méně náchylné k zamlžování.

SuperHydrofobní vrstva se nanáší na antireflex a chrání ho, takže jsou brýlové čočky odolnější vůči povrchovému poškození.

Solitaire Protect

Solitaire Protect je nejmodernější povrchová úprava brýlových čoček, která kombinuje 7 antireflexních vrstev a nanotechnologie. Právě díky použití nanotechnologií je výsledná vrstva extrémně pevná a odolná proti poškrábání.

Nikdy dříve nebyly plastové brýlové čočky tak odolné proti poškrábání jako dnes, kdy díky nejnovějším technologickým postupům poskytují pevnost blížící se klasickým skleněným čočkám.

Solitaire Protect Plus

Solitaire Protect Plus je nejmodernější povrchová úprava brýlových čoček, která kombinuje 9 antireflexních vrstev, SuperHydrofobní úpravu a nanotechnologie. Právě díky použití nanotechnologií je výsledná vrstva extrémně pevná a odolná proti poškrábání.

Nikdy dříve nebyly plastové brýlové čočky tak odolné proti poškrábání jako dnes, kdy díky nejnovějším technologickým postupům poskytují pevnost blížící se klasickým skleněným čočkám.

To znamená jediné – maximální komfort pro vás. S touto úpravou získáte brýlové čočky, které jsou lehké, pevné a odolné proti poškrábání. Poskytují jasný a ostrý obraz, minimalizují únavu očí, snadno se čistí a zůstanou dlouho čisté.

Solitaire Protect Balance

Solitaire Protect Balance vychází z vrstvy Solitaire Protect Plus a přidává k jejím výhodám filtr modrého světla, díky kterému je eliminováno zbytkové modré záření vyzařované moderními digitálními zařízeními na bázi LED (počítače, notebooky, tablety, smartphony, televize, LED zářivky, LED žárovky atd).

Intenzivní modré záření (HEV) působí na lidský zrak negativně a může způsobovat poruchy biorytmu. Člověk potom těžko usíná, trpí nekvalitním spánkem a z dlouhodobého hlediska se může cítit unavený. Modré záření také působí negativně na sítnici a může vést k jejímu poškození, stejně jako k rozvoji věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD).

Solitaire Protect Balance působí nejen vysoce esteticky díky lehkému fialovému nádechu, ale současně chrání lidský organismus před negativními vlivy moderních zařízení. Dříve byly brýle se speciálním filtrem na počítač vyhledávány zejména IT specialisty, v dnešní době jsou díky masivnímu rozšíření digitálních zařízení vhodné pro každého nostitele brýli.

Srovnání vlastností jednotlivých povrchových úprav

TvrzeníAntireflexSuperHydroSPSP+Balance
Odolnost vůči poškrábání++++++++++++++++++++
Kvalita vidění++++++++++++++++++++
Snížení únavy zraku++++++++++++++++++++
Snadnost čištění++++++++++++++++++
Vhodné pro práci na počítači+++++++++++++++++
Vhodné na domácí práce (vaření)++++++++++++++++++
Vhodné pro řidiče++++++++++++++++++++
Vhodné pro čtenáře++++++++++++++++++++

+ nízká, ++ dostatečná, +++ dobrá, ++++ velmi dobrá, +++++ vynikající

Jak vybrat povrchovou úpravu

1.

Samotné tvrzení je poměrně odolné vůči vnějším vlivům, např. mechanickému otěru, poškrábání, lihovým čističům a vyšším teplotám. Neposkytuje však dostatečný komfort vidění. Jedná se tak o variantu vhodnou pro brýle do náročného prostředí, jako např. dílny, garáže, práci na zahradě nebo v kuchyni (vaření). Díky nízké ceně této vrstvy je možné čočky v případě poškození vyměnit za nové.

2.

Antireflex zvyšuje kvalitu vidění, jelikož eliminuje odlesky vznikající na čočce. Sám o sobě je však poměrně náchylný k poškození, ať už otěrem, lihovými čističi nebo působením vysokých teplot. Není tak vhodný do náročného prostředí (dílna, zahrada, vaření).

3.

SuperHydrofobní úprava chrání antireflex před poškozením, usnadňuje čištění čočky a udržuje ji déle čistou. Tím zvyšuje komfort nošení brýlí, snižuje únavu zraku a prodlužuje životnost čočky. Jedná se o úpravu vhodnou do běžného prostředí, která vyniká poměrem cena / kvalita.

4.

Prémiová povrchová úprava Solitaire Protect (Plus / Balance) nabízí to nejlepší řešení pro každou situaci. Díky odolnosti vůči povrchovému poškození (při běžném čištění nevznikají mikroškrábance) a kvalitní antireflexní úpravě se jedná o vynikající řešení pro práci na počítači, řidiče a kancelářské práce, kde dochází k vysoké námaze zraku. Tepelná odolnost umožňuje použití v kuchyni (vaření).