3D video měření

Každý jsme jiný. Někdo má nohy dlouhé, jiný zase krátké. Někdo má kulatější bříško, jiný zase sportovní postavu. Abychom se cítili příjemně, vybíráme si oblečení na míru, aby nám takříkajíc sedělo. Stejné je to i se zrakem, každý máme oči jinak velké, jinak vzdálené od nosu, v jiné výšce.

Každý máme také jiný tvar a velikost obličeje, respekive hlavy. Stejné brýle nám tedy sedí každému jinak. Zatímco člověku s plošším obličejem budou sedět těsně před očima, člověk s výraznějším nosem je bude mít ve větší vzdálenosti. Vzájemná poloha nosu a uší pak určuje sklon brýlí (úhel, který svírá brýlová čočka s rohovkou oka).

Všechny tyto parametry jsou nesmírně důležité pro správné zhotovení brýlí. Pokud bychom totiž při zábrusu brýlových čoček do zvolené brýlové obruby tyto hodnoty zanedbali, způsobili bychom tím změnu výsledné korekce, což by vedlo nejen ke snížení vízu (neostrému vidění), ale také k nepříjemnému pocitu pramenícímu z užívání takových brýlí. V krajním případě by to mohlo vést až k astenopickým potížím, tedy pálení či řezání očí, bolestem hlavy, únavě nebo nevolnosti. Dlouhodobé používání takovýchto brýlí má navíc negativní vliv na zrakový systém a vede k jeho (nevratnému) poškození.

Dnešní doba klade na zrak výrazně vyšší nároky, než tomu bývalo dříve.

Každodenně řešíme spoustu záležitostí spojených s papírováním a je jedno, zda se jedná o nejrůznější účty, smlouvy, pracovní záležitosti nebo datum spotřeby při nákupu potravin. Navíc trávíme mnoho hodin prací s digitálními zařízeními, bez kterých si život pomalu ani neumíme představit. Telefon, tablet, notebook, počítač, televize, automobilové multimediální systémy, to vše představuje pro náš zrak námahu, se kterou se musí vypořádat. V porovnání s našimi předky trávíme mnohem více času v uzavřených prostorech.

Všechny tyto aspekty mají jednoznačný důsledek - mnohem vyšší nároky na přesnost zrakové korekce, tedy brýlí. I nepatrné odchylky od optimálního stavu mohou v důsledku vyšší zrakové zátěže znamenat problém. Pokud se dříve při centrování brýlových čoček řešily milimetry, dnes už mluvíme o desetinách milimetru.

Abychom mohli tyto požadavky splnit a poskytnout vám nejvyšší možný komfort při každodenním nošení brýlí, spoléháme na unikátní 3D video-centrovací terminál Rodenstock ImpressionIST® 3.

Jedná se o zařízení, které dokáže na základě fotografií pořízených současně dvěmi specificky umístěnými kamerami vypočítat veškeré údaje potřebné pro naprosto přesnou centraci brýlových čoček. Díky sofistikovanému algoritmu dochází ke zohlednění obrovského množství parametrů, které ovlivňují výsledné hodnoty.

Toho lze využít nejen při zábrusu běžných brýlových čoček vyráběných konvenčními technologiemi, ale zejména u nejpokročilejších plně individuálních brýlových čoček, které jsou již ve výrobě optimalizovány na základě parametrů vámi vybrané brýlové obruby a vašich anatomických rysů.

Díky 3D video-centrovacímu terminálu Rodenstock ImpressionIST® 3 vám zhotovíme brýle přesně na míru.

Kromě požadované dioptrické hodnoty (vrcholové lámavosti) je zohledněno spoustu dalších parametrů, např. horizontální i vertiální centrace brýlové čočky v konkrétní brýlové obrubě; tzv. delta vzdálenost (vzdálenost brýlové čočky od rohovky oka); úhel prohnutí, inklinační úhel a rozměry zvolené brýlové obruby.

Čím vyšší refrakční vadou trpíte (čím více máte dioptrií), tím markantnější je přínos těchto pokročilých optimalizací. Dříve byla individualizace výsadou progresivních (multifokálních) brýlových čoček, dnes jsou tyto technologie dostupné také pro pracovní (degresivní) a jednoohniskové (na dálku / blízko) brýlové čočky.

Díky těmto technologiím je možné zabrušovat brýlové čočky jak do běžných brýlových obrub, tak i do sportovních či slunečních, které jsou dynamičtěji tvarované (prohnuté). Díky pokročilým optimalizacím dochází k eliminaci nežádoucího zkreslení a nepříjemné deformace obrazu. Vyzkoušejte plně individuální brýlové čočky a přesvědčte se o jejich výhodách na vlastní oči.

Rodenstock ImpressionIST® 3 Rodenstock ImpressionIST® 3 Rodenstock ImpressionIST® 3
Zobrazení běžnou brýlovou čočkou

Běžná brýlová čočka zkresluje perspektivu a deformuje obraz v okrajových oblastech.

Zobrazení individuální brýlovou čočkou

Individuální brýlová čočka tyto neduhy řeší již při výrobě, výsledný obraz je tak přirozenější.