Dioptrické brýle

Dámské dioptrické brýle
Brýle dnes představují běžnou součást každodenního života přibližně poloviny populace. V žádném případě se tak nejedná o okrajovou záležitost, za kterou by se kdokoliv musel stydět. Není to vada na kráse ani překážka bránící v plnohodnotném životě.

Právě naopak - v dnešní době jsou brýle velmi populární a přinášejí jedinečnou možnost individualizace a stylizace každého jedince. Pokud věnujeme výběru brýlí patřičnou pozornost a oprostíme se od předsudků, můžeme dosáhnout ohromujících výsledků.

V posledních letech tak není výjimkou, že si brýle pořizují i jedinci, kteří netrpí žádnou refrakční vadou a brýle nosí čistě jako módní doplněk. Existuje nepřeberné množství tvarů, velikostí, barev a materiálů brýlových obrub, takže je opravdu z čeho vybírat. Stačí se jen otevřít novým trendům a dívat se na nutnost nošení brýlí jako na novou příležitost vystoupení z davu.

Dioptrické brýle mají dvě základní funkce

K

Korekce zraku

Základní funkcí každých brýlí je korekce zraku

Dioptrické brýle jsou korekční pomůckou, resp. individuálním zdravotnickým prostředkem. Mají zcela zásadní význam při řešení refrakčních vad, resp. poruch vidění. Proto je nezbytné věnovat výběru vhodných brýlí dostatečnou pozornost. Vždy je potřeba spolupracovat s odborným a zkušeným očním optikem, který dokáže analyzovat konkrétní situaci a navrhnout nejvhodnější řešení. Nevhodně zvolené brýle nejenže neposkytují odpovídající kvalitu vidění, ale mohou způsobit další poškození zrakového systému. Nejedná se pouze o vhodný výběr brýlové obruby, ale také brýlových čoček, které plní vlastní korekční funkci. Zejména u vyšších refrakčních vad je vhodné zvolit pokročilé optimalizace čoček, které zajistí pohodlné vidění bez nežádoucích deformací obrazu.

M

Módní doplněk

Neméně důležitou roli ovšem představuje módní styl

Dříve plnily brýle pouze funkci korekčního prostředku. Zákazník tak sice viděl, nicméně se v brýlích necítil dobře. Byly nepohodlné, těžké a vypadaly otřesně, tentýž model navíc nosil každý druhý uživatel brýlí. Není tak divu, že brýle byly vnímány jako nedostatek daného jedince. Dnes je naštěstí situace jiná a každý si může vybrat brýle podle svého gusta. Takové, které budou pohodlné, příjemné a bude se v nich cítit dobře. Dobrý pocit z brýlí je totiž vždy základem úspěchu, bez kterého nelze dosáhnut ideální korekce. To je důležité si uvědomit zejména u dětí, kterým často rodiče vybírají brýle podle vlastního vkusu (nebo v horším případě ceny) a zapomínají na jejich názor. Dítě pak brýle nechce nosit a všemožně se jim vyhýbá, což vede ke snížení úspěšnosti léčby zraku a k jeho špatnému vývoji.

V poslední době je kladen čím dál vyšší důraz právě na design brýlí. Jsou vnímány jako součást outfitu, podobně jako kabelka, kravata, náramek či náhrdelník. Vyjadřují osobní postoj daného jedince, ale také by měly odpovídat společenské situaci. Z toho plyne jeden zásadní fakt - nestačí mít jedny univerzální brýle, naopak je vhodné vybírat brýle s ohledem na konkrétní příležitosti, se kterými se potýkáme.

Stejně jako nosíme jiné oblečení doma, jinak se oblékáme do práce, na sport, na zahradu či do divadla nebo opery, je vhodné pořídit si vícero brýlí, jedině tak lze dosáhnout požadovaných výsledků. Formální brýle padnoucí k obleku, které nás budou reprezentovat při významných společenksých událostech budou nutně vypadat jinak než brýle na běžné domácí nošení "k teplákům", případně brýle optimalizované pro sportovní aktivity, u kterých je kladem důraz především na precizní usazení na hlavě. Velice úspěšně lze pracovat také s barvami. Vhodná kombinace brýlí s ostatními doplňky (např. červené brýle k červené kravatě) na okolí zcela jistě zapůsobí.

Nejedná se pouze o vzhled či provedení obruby, ale také o vhodné brýlové čočky, na které je nutno pohlížet s ohledem na danou oblast použití. Jiné požadavky jsou při celodenní kancelářské práci, kde je kladen důraz především na komfort práce s počítačem a dokumenty při co nejmenší námaze zraku, jiné nároky jsou kladeny na sportovní čočky, kde se jedná především o jejich odolnost vůči nárazům, případně o účinnou ochranu před škodlivým UV zářením v případě venkovních sportů.

Jak vybrat vhodnou obrubu

Při výběru brýlové obruby lze vycházet z určtých pravidel, resp. doporučení, která mohou pomoci s výběrem vhodného tvaru v závislosti na typu obličeje:

Oválný obličej

Oválný obličej

Souměrný obličej tvaru vajíčka

Pokud máte oválný obličej, máte vyhráno. Jedná se o zcela nekonfliktní typ obličeje, který hravě snese nejrůznější tvary brýlí. Obzvláště se hodí větší (hlubší) brýle, které opticky zkracují délku obličeje. Velice úspěšně lze použít jak modely kulaté, tak i obdélníkové (hranaté). Buďte opatrní pouze u modelů širších než obličej (v úrovni očí), zejména u modelů s širokým "futuristickým" uchycením stranic.

Trojúhelníkový obličej

Trojúhelníkový obličej

Čelo je výrazně širší než brada

Vhodné jsou především modely s oválnými tvary očnic, které obličej zjemní. Nedoporučují se brýle příliš hranaté, u kterých by docházelo ke zvýrazňování ostrých obličejových linií.

Kulatý obličej

Kulatý obličej

Kulatý obličej má podobnou šířku i délku a oválný obrys

V případě kulatého obličeje jsou vhodou volbou hranaté (obdélníkové) jednoduché tvary brýlí s širším uchycením stranic (pánské provedení) nebo modely s klenutou horní hranou evokující motýlí křídla (dámské provedení), které napomáhají ke snížení dojmu kulatosti.

Hranatý obličej

Hranatý obličej

Hranatý obličej má čtvercový tvar s výraznější čelistí

Vhodné jsou brýle se zaoblenými (kulatějšími) spodními okraji očnic, které odvrátí pozornost od výrazné linie čelisti. Překvapivě dobrého výsledku lze dosáhnout také použitím "pilotek".

Jak zacházet s brýlemi

1.

Ačkoliv dnes existuje mnoho pokročilých materiálů, z nichž se vyrábí brýlové čočky i obruby, stále je nezbytné mít na paměti, že brýle jsou velice jemná záležitost, ke které je nutné přistupovat s citem. Jakékoliv hrubé zacházení se projeví negativně a může vést k poškození brýlí. Nezničitelné brýle zkrátka neexistují!

2.

Brýle vždy nasazujte a sundávejte oběma rukama. Při nasazování nebo sundávání jednou rukou dochází k nadměrnému roztahování stranic, což vede k poškození jejich uchycení (obzvláště u flexových stranic s "pružinkami") a může dojít k jejich zlomení.

3.

Pokud používáte brýle v posteli (např. při čtení či sledování televize), nezapomeňte je včas sundat. Pokud v brýlích usnete, hrozí vysoké riziko jejich poškození přilehnutím. Toto je časté obzvláště u dětí, kterým rodiče brýle zavčasu nesundají a následně dochází k jejich pokřivení, ulomení stranic a vyštípnutí brýlových čoček.

4.

Nikdy nečistěte brýle nasucho. Vždy je potřeba nejprve z brýlových čoček smýt hrubé nečistoty a pak teprve přistoupit k jejich utírání / leštění. Nevhodné jsou zejména vlhčené papírové ubrousky, které mívají hrubou strukturu a mohou poškodit povrchovou úpravu. Pokud jste na cestách, používejte čistící spreje speciálně určené na moderní brýlové čočky (bezlihové). V domácích podmínkách je nejvhodnější umýt brýle pod tekoucí vodou za použití mýdla či jaru (voda nesmí být horká). Následně pomocí utěrky z mikrovlákna vytřete brýle do sucha a vyleštěte.

5.

Nevystavujte brýle vysokým teplotám. Nevhodné je jejich ponechávání za sklem automobilu, za oknem či v blízkosti tepelných zdrojů (kamna, krb, radiátor). Brýle nenoste do sauny či solária. Střídáním vysokých a nízkých teplot dochází ke změnám ve strukturách materiálů, což vede k jejich roztahování a smršťování. V důsledku toho může dojít k popraskání povrchové úpravy na brýlových čočkách, případně k vytažení plastové obruby a uvolnění zabroušených čoček.

6.

Uchovávejte brýle mimo dosah dětí. Nic nedokáže zničit brýle tak rychle jako děti či vnoučata. Nenoste brýle v kapsách či taškách bez jejich uložení do pevného pouzdra. Jakékoliv zmáčknutí či náraz může vést k poškrábání či vyštípnutí brýlových čoček, případně ke zlomení stranice nebo dokonce brýlového středu. Nepokládejte brýle na židle, křesla či gauče, kde hrozí riziko jejich rozsednutí.