Materiál brýlových čoček

Nejlehčí a nejpevnější materiál - to je Trivex
Při výběru brýlové čočky je nejdůležitějším parametrem materiál, ze kterého je vyrobena. Ten udává základní vlastnosti čočky, zejména její tloušťku, hmotnost, pevnost (odolnost vůči prasknutí či vyštípnutí) a v neposlední řadě UV filtr.

Díky moderní vědě a pokročilým výrobním technologiím je dnes na trhu široké spektrum materiálů určených k výrobě brýlových čoček, přičemž každý vyniká jinými vlastnostmi a hodí se tak k jiným účelům. Při volbě vhodného materiálu musíme zohlednit zejména následující faktory:

  • Velikost refrakční vady (počet dioptrií).
  • Typ brýlové obruby (celoočnicová, vázaná, vrtaná).
  • Požadavek na estetičnost a lehkost brýlí.
  • Určení brýlí (venkovní nošení - nutnost UV filtru).

Sklo (minerál)

Jedná se o klasický materiál, ze kterého se vyráběly brýlové čočky již před mnoha staletími. Dnes se již v oční optice prakticky nepoužívá, jelikož existují modernější materiály s lepšími vlastnostmi. Název se však zažil natolik, že většina lidí používá pojem „brýlová skla“, ačkoliv tím myslí moderní brýlové čočky vyrobené z plastových materiálů.

Výhodou klasických skel je jejich odolnost vůči poškrábání či jinému povrchovému poškození, proto se hodí například do velmi prašného prostředí, jako jsou různé průmyslové provozy atd.

Nevýhodou je vysoká hmotnost, v důsledku čehož je nošení brýlí nepříjemné. Navíc není možno z důvodu křehkosti tento materiál zabrousit do moderních vázaných či vrtaných brýlí a neposkytuje dostatečnou ochranu proti škodlivému UV záření.

Index lomu: 1,52-1,90; Abbe č.: 59-35; Hustota: 2,61-3,99 g/cm3; UV filtr: 330-338 nm;

Plast 1,50 (CR 39)

CR 39 je základní plastový materiál s indexem lomu 1,5 vyvinutý v roce 1940 společností Columbia Southern Chemical Company (patřící do skupiny PPG), ze kterého se dnes vyrábí základní brýlové čočky.

Výhodou je výrazně nižší hmotnost v porovnání s klasickým sklem, díky čemuž jsou moderní brýle lehké a příjemně se nosí, dále také mechanická odolnost proti rozbití a vysoká propustnost světla (minimální odrazivost). Brýlové čočky vyrobené z tohoto materiálu jsou cenově dostupné.

Nevýhodou je náchylnost k povrchovému poškození (poškrábání), proto se doporučuje nanášet na tyto brýlové čočky speciální zpevňující povrchové úpravy (tvrzení).

Index lomu: 1,50; Abbe č.: 58; Hustota: 1,32 g/cm3; UV filtr: 360 nm; Odrazivost: 8%;

Plast 1,50 je vhodný pro brýlové čočky do 3,00 dioptrií.

Plast 1,60 (MR-8)

Plastový materiál s indexem lomu 1,6 vyvinutý v devadesátých letech japonskou společností Mitsui Toatsu Chemicals. Patři do skupiny nejmodernějších materiálů pro výrobu brýlových čoček.

Výhodou je nízká hmotnost a vyšší index lomu, díky čemuž jsou brýlové čočky tenčí. Stejně jako ostatní MR obsahuje 100% UV filtr (UV 400) a je velmi odolný proti mechanickému rozbití, hodí se tedy do vázaných i vrtaných brýlí.

Nevýhodou je náchylnost k povrchovému poškození (poškrábání) a nižší propustnost světla (vyšší odrazivost), proto se doporučuje nanášet na tyto brýlové čočky speciální povrchové úpravy – tvrzení a antireflex.

Index lomu: 1,60; Abbe č.: 42; Hustota: 1,34 g/cm3; UV filtr: 400 nm; Odrazivost: 10%;

Plast 1,60 je vhodný pro brýlové čočky do 6,00 dioptrií.

Plast 1,67 (MR-10)

Plastový materiál s indexem lomu 1,67 vyvinutý v devadesátých letech japonskou společností Mitsui Toatsu Chemicals. Patři do skupiny nejmodernějších materiálů pro výrobu brýlových čoček.

Výhodou je nízká hmotnost a vysoký index lomu, díky čemuž jsou brýlové čočky výrazně tenčí. Stejně jako ostatní MR obsahuje 100% UV filtr (UV 400) a je velmi odolný proti mechanickému rozbití, hodí se tedy do vázaných i vrtaných brýlí.

Nevýhodou je náchylnost k povrchovému poškození (poškrábání) a nižší propustnost světla (vyšší odrazivost), proto se doporučuje nanášet na tyto brýlové čočky speciální povrchové úpravy – tvrzení a antireflex.

Index lomu: 1,67; Abbe č.: 32; Hustota: 1,36 g/cm3; UV filtr: 400 nm; Odrazivost: 12%;

Plast 1,67 je vhodný pro brýlové čočky do 10,00 dioptrií.

Plast 1,74 (MR-174)

Plastový materiál s indexem lomu 1,74 vyvinutý v devadesátých letech japonskou společností Mitsui Toatsu Chemicals. Patři do skupiny nejmodernějších materiálů pro výrobu brýlových čoček.

Výhodou je nízká hmotnost a velmi vysoký index lomu, díky čemuž jsou brýlové čočky výrazně tenčí. Stejně jako ostatní MR obsahuje 100% UV filtr (UV 400) a je velmi odolný proti mechanickému rozbití, hodí se tedy do vázaných i vrtaných brýlí.

Nevýhodou je náchylnost k povrchovému poškození (poškrábání) a nižší propustnost světla (vyšší odrazivost), proto se doporučuje nanášet na tyto brýlové čočky speciální povrchové úpravy – tvrzení a antireflex.

Index lomu: 1,74; Abbe č.: 33; Hustota: 1,47 g/cm3; UV filtr: 400 nm; Odrazivost: 15%;

Plast 1,74 je vhodný pro brýlové čočky do 10,00 dioptrií.

Trivex 1,53

Technologicky inovativní plastový materiál od společnosti PPG, který se v oční optice používá od roku 2001. Původně byl vyvinut pro vojenské účely (neprůstřelné průhledné kryty stíhaček), díky svým přednostem se však rychle rozšířil do dalších odvětví.

Jeho hlavní předností je extrémní odolnost – jak mechanická, tak chemická. Často bývá označován jako nerozbitný materiál a výrobci brýlových čoček na něj poskytují doživotní záruky na mechanické poškození. Dále vyniká špičkovými optickými vlastnostmi, extrémně nízkou hmotností a obsahuje 100% UV filtr (UV 400). Jedná se o nejlehčí dostupný materiál pro výrobu brýlových čoček.

Je doporučován zejména do vrtaných či vázaných brýlí, kde nejlépe vynikne jeho mechanická odolnost. Hodí se také pro děti či sportovce, kterým poskytne maximální ochranu zraku za všech okolností. Je to ideální materiál pro aktivní životní styl 3. tisíciletí.

Index lomu: 1,53; Abbe č.: 45; Hustota: 1,11 g/cm3; UV filtr: 400 nm;

Trivex je vhodný pro brýlové čočky do 6,00 dioptrií.

Srovnání vlastností jednotlivých materiálů

CR 39 (1,50)MR (1,60; 1,67; 1,74)Trivex (1,53)
Optická kvalita++++++++
Pevnost a odolnost++++++
Lehkost++++++
Tenkost++++++
UV filtr+++++++

+ nízká, ++ dobrá, +++ vynikající


Praktický význam použitých pojmů:

Index lomu: Čím vyšší je index lomu, tím tenčí je brýlová čočka.

Abbeovo číslo: Čím vyšší je Abbeovo číslo, tím menší je barevná vada materiálu. Vyšší Abbeovo číslo tedy znamená vyšší optickou kvalitu. V oční optice se za optimální považují materiály s Abbeovým číslem vyšším než 30.

Hustota: Čím vyšší hustota, tím vyšší hmotnost brýlové čočky.

UV filtr: Škodlivé UV záření se vyskytuje ve vlnových délkách 100-400 nm. Optimální UV filtr dokáže odfiltrovat veškeré toto záření a bývá označován jako UV 400 (400 nm). Nižší číslo znamená, že část UV záření není zachycena a prochází materiálem.

Jak vybrat materiál

1.

Základní materiál CR 1,50 volte pouze do 3 dioptrií. Pokud máte vyšší vadu, vždy požadujte tenčené čočky MR 1,60 až 1,74.

2.

Základní materiál CR 1,50 je vhodný pouze do celoočnicových brýlí. Pokud se rozhodnete pro brýle vázané (na silon) či vrtané, vždy žádejte pevné čočky MR 1,60 až 1,74 nebo Trivex.

3.

Kladete důraz na dokonalost detailů a preciznost zpracování? Požadujete co možná nejlehčí brýle pro maximální komfort nošení? Pak volte moderní materiál MR 1,60 až 1,74 nebo Trivex.

4.

Nosíte brýle celý den? Pohybujete se s nimi venku? Pak nezapomínejte na kvalitní ochranu před škodlivým UV zářením, kterou poskytne pouze MR 1,60 až 1,74 nebo Trivex.